FITOTERAPIJA

  ŠKOLA FITOTERAPIJE

UVOD TRAVARSTVO I KLINIČKA PRIMENA FITOTERAPIJE 

fitoterapija

FITOTERAPIJA – OSNOVNI NIVO

POČETAK:  18.11.2017.

Rukovodilac teorijske nastave: dr Zoran Nikolić

Rukovodioci praktične nastave: doc dr Nada Petrović i dr Slobodan Petrović dipl. ing.

Rukovodioci nastave u prirodi: dr sc Nebojša Menković i mr ph Slavoljub Tasić

Akreditacija: А-1-2789/17 (135)

Bodovi: polaznici 6, predavači 12.

Ranije akreditacije: A-1-2572/14; A-2676/15; А-1-2511/16

 

Nastava se održava po sistemu vikend – seminara 

Mesto: Srpsko lekarsko društvo, Džordža Vašingtona 19, Beograd.

Kotizacija: 650 € (dinarska protivvrednost)

 

Uplata prve rate (150 €) najkasnije do 10.11.2017. Preostali iznos (500 € dinarska protivvrednost) može da se isplati u više mesečnih rata do završetka kursa (maj 2018.).

Uplata na račun udruženja Quanttes: 220-54953-36, sa naznakom za kurs fitoterapije

ili direktno na blagajni udruženja.

 

Prijava u toku.

Prijava za kurs

 

 Plan edukacije predviđa i posetu proizvođačima lekovitog bilja, uključivanje u proces gajenja lekovitog bilja, praktičnu obuku za samostalni rad.

 

I TRAVARSTVO – TEORIJA I PRAKSA 230 časova      
II TRAVARSTVO – SAMOSTALNI RAD 40 časova
UKUPNO: 270 časova

 

Plan za 2017/2018.
I vikend 18-19.11.2017.
II vikend 02-03.12.2017.
Praktični deo 16.12.2017.
III vikend 13-14.01.2018.
IV vikend 03-04.02.2018.
V vikend 24-25.02.2018.
VI vikend 24-25.03.2018.
VII vikend 28-29.04.2018.
PRAKTIČAN RAD NA TERENU
14-15.04.2018. Laboratorijske vežbe
12.05.2018. Branje samoniklog jestivog bilja
*u sklopu kotizacije
26-27.05.2018. Branje samoniklog lekovitog bilja
*dodatno se naplaćuje
početak jula Biljober: Rtanj
*preporuka

Organizator ima pravo da koriguje termine terenskog rada shodno trenutnim vremenskim uslovima.

 

divcibare 31

Programski savet Centra za edukaciju, Accademia integrativa, pri udruženju Quanttes, usvojio je predlog organizovanja edukacije u oblasti fitoterapije. Na osnovu sporazuma o saradnji sa Ruskom asocijacijom za narodnu i tradicionalnu medicinu dobili smo plan i program edukacije koju sprovodi ova asocijacija, pod rukovodstvom prof dr Vladimira F. Korsuna, doktora medicinskih nauka, doktora narodne medicine, osnivača katedre za fitoterapiju, direktora Instituta za fitoterapiju, Moskva.

Sporazum omogućava Udruženju da koriguje plan i program shodno uslovima i potrebama u Srbiji (izučavanje lekovitog svojstva biljaka sa terena, uključivanje domaćeg naučnog kadra).

Plan edukacije obuhvata 252 školska časa. Plan i program edukacije predat je Komisiji za tradicionalnu medicinu Ministarstva zdravlja Srbije.

Polaznici, koji poseduju visoko medicinsko obrazovanje (lekari, farmaceuti, stomatolozi), dobijaju zvanje fitoterapeuta i stečena znanja koriste za dijagnostiku i terapiju. Obučeni su da sami naprave biljni pripravak koji ordiniraju ili mogu da sarađuju sa edukovanim travarom. Licencu dobijaju od Ministarstva zdravlja.

Svi polaznici, koji polože završni test i praktični ispit upisuju se u Registar fitoterapeuta pri Udruženju. Potpisuju Etički kodeks i Kodeks kompetencije.

Brisanje iz Registra se pokreće, ako se prekrše potpisani kodeksi (Poslovnik Udruženja).

Istovremeno se sprovodi edukacija za polaznike koji nisu zdravstveni radnici za zvanje travara, na osnovu Sporazuma o saradnji sa Centrom za neformalno obrazovanje odraslih Institut ALFIEGA.

SPISAK PREDAVAČA:

1. Prof Ljubo Ristovski, biofizičar, redovni profesor Univerziteta u Beogradu u penziji
2. Prof Staniša Stojiljković, Tehnološki fakultet Leskovac, Univerzitet u Nišu
3. Prof Mirjana Aranđelović, Medicinski fakultet, Univerzitet u Nišu
4. Doc Nada V. Petrović, BIOSS-PS i ostali, Beograd
5. Dr sc Slobodan Petrović, BIOSS-PS i ostali, Beograd
6. Dr sc Nebojša Menković, Institut za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“
7. Prim Dr Zoran Nikolić, Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika železnica Srbije, Beograd.
8. Dr Tatjana Mišić, VMC-Slavija, specijalista opšte medicine, kvantne medicine i akupunkture.
9. Dr sc med Časlav Hadži Nikolić, neuropsihijatar, Beograd
10. Dr Radmila Luković, specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije
11. Dr Ana Žikić, Ordinacija Holitimed, Beograd
12. Mr ph Slavoljub Tasić, Institut za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“.
13. Prof dr Violeta Stanimirović, Farmaceutski fakultet, Novi Sad
14. Dr Aleksandar Krapež, naučni savetnik Matematičkog instituta SANU, Mikološko društvo Srbije, Beograd
15. Radenko Lazić, instruktor ishrane iz Prirode
16. Prof Mira Nikolić, Turistička škola Beograd
17. Dr sc Zorica Basić, Institut za higijenu, VMA, Beograd
18. Prof dr Drago Đorđević, Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu

Tematske jedinice:
I. Osnovni deo: Strategija za korišćenje lekovitih i aromatičnih biljaka (LIAB) u terapeutske svrhe
1. Uvod

2. Principi Fitoterapije

3. Evolucija Fitoterapije

4. Složenost tradicionalno korišćenih LIAB

5. Delovi LIAB koji se koriste, nomenklatura, gajenje, sakupljanje, obrada i čuvanje

6. Garancije bezbednosti i kvaliteta LIAB

7. Aktivne supstance LIAB

8. Klasifikacija LIAB

9. Metode i postupci za dobijanje različitih oblika bioaktivnih supstanci (komponenti) iz LIAB

10. Veza izmedju strukture organskih jedinjenja i njihove biološke aktivnosti

11. Mirisne materije LIAB

12. Propisi za upotrebu LIAB u terapeutske svrhe

13. Korišćenja bioaktivnih supstanci na primeru etarskih ulja LIAB

14. Gljive: jestive, otrovne i lekovite

15. Jestivo samoniklo bilje

II. Praktični deo: Terapeutske indikacije i mogućnost korišćenja bioaktivnih supstanci:
1. LIAB i bolesti nervnog sistema

2. LIAB i kožne bolesti

3. LIAB i bolesti jetre i žučnog sistema

4. LIAB i bolesti respiratornog sistema

5. LIAB i bolesti kardiovaskularnog sistema

6. LIAB i bolesti metabolizma

7. LIAB i bolesti reproduktivnog sistema

8. LIAB i bolesti endokrinog sistema

9. LIAB u pedijatriji

10. LIAB i bolesti koštano-mišićnog sistema

11. LIAB u hirurgiji i traumatologiji

12. LIAB u urologiji i nefrologiji

13. LIAB u onkologiji

14. LIAB i bolesti gastrointestinalnog sistema

15. LIAB u oftalmologiji

16. LIAB u stomatologiji

III. Workshops – praktični rad u firmama koje se bave proizvodnjom fitofarmaceutika

a. Praksa – naučiti kako se prave tinkture, dekokti, etarsko ulje ..

b. Fitoterapija za zdravlje žene, za zdravlje muškarca, za stres i anksioznost.

c. Test: samostalna izrada čaja za određena stanja.

Plan i program pripremili, doc dr  Nada Petrović, dipl ing tehnologije za biohemijsko inženjerstvo i biotehnologiju, dr Slobodan Petrović dipl ing, prim dr Zoran Nikolić i dr Slavica Aranđelović, predsednica udruženja Quanttes. Predstavljaju intelektualnu svojinu Centra za edukaciju, Accademia integrativa.

ŠKOLA FITOTERAPIJE – KONTINUIRANA EDUKACIJA

RACIONALNA I TRADICIONALNA FITOTERAPIJA

fito-viši

Dosadašnja upotreba lekovitog i aromatičnog bilja je bila u okviru tradicionalnih biljnih pripravaka i zasnovana na usmenom/pismenom prenošenju iskustava. Koncept Racionalne fitoterapije (RF) uvodi primenu lekovitog bilja u zvaničnu medicinu. RF se zasniva na kliničkim ispitivanjima, standardizaciji sastava biljnih lekova, definisanom indikovanom području i definisanom doznom režimu.

Kurs je namenjen polaznicima koji su upoznati sa osnovama fitoterapije i predstavlja deo sistema višeg obrazovanja u oblasti fitoterapije.

Zdravstveni radnici, sa završenim osnovnim nivoom fitoterapije, stečeno znanje mogu da koriste u svrhu terapije.

Kurs je i informativno-obrazovnog karaktera za zdravstvene radnike koji nemaju osnovni nivo fitoterapije. Stečeno znanje, u terapijske svrhe, moći će da koriste posle završenog osnovnog nivoa fitoterapije.

 *