Sistem dijagnostičkih i terapijskih postupaka koji se primenjuje u Indiji 5 000 godina.
Ayurveda je sanskritska reč koja označava “nauku o životu”:
Ayur = život, Veda = znanje
Ayurveda je nastala iz neposrednog uvida vedskih rišija, temeljnih prirodnih zakona u fiziologiji čoveka unutar sopstvene svesti.
Osnovni koncepti Ayurvede su:
• Tri doše: Vata, Pitta, Kapha; tri podvrste biološke inteligencije, koje kontrolišu sve nivoe fiziologije;
• Dhatui: 7 principa biološke inteligencije, koji su odgovorni za formiranje 7 glavnih tkiva u telu;
• Prakrati: osnovna (urođena) priroda jedinke, konstitucionalni tip, koji se ne menja tokom života;
• Vikriti: poremećaj ravnoteže u došama, koji se smatra uzrokom bolesti i patnje.
Tokom ayurvedskog tretmana primenjuje se anamneza, opšti fizički pregled, pregled jezika, očiju, kože, uha, pulsna dijagnostika (Nadji vighjana), kao izvor celokupne informacije o fiziološkom stanju i stanju svesti, ispitivanje taktilnih i slušnih funkcija, informacije o životnom prostoru (Vastu).
Prevencija i tretman se zasnivaju na određivanju dnevne rutine u skladu sa prakriti-jem (Prakrity) osobe, meditivnim vežbama, tehnikama disanja (Pranajama), joga asanama, ishrani, redovnim i umerenim fizičkim vežbanjem, povremenim uzimanjem ayurvedskih dodataka ishrani i sezonskom čišćenju organizma (Panchakarma).
U lečenju i prevenciji koristi se više od 5 000 vrsta biljaka. Lekovi mogu biti i životinjskog i mineralnog porekla. Svi ayurvedski preparati, sa oznakama, imenima i dejstvima, popisani su u ayurvedskoj farmakopeji.
Poslednjih decenija urađeno je više od 600 istraživanja koja su potvrdila dejstvo različitih modaliteta Ayurvede: Harvard, Jel, Stanford, UCLA, Ruska akademija medicinskih nauka.
Zdravstveni radnici mogu, u okviru svojih kompetencija, da primenjuju znanje u ovoj oblasti za dijagnozu i lečenje. Licenca se dobija od strane Ministarstva zdravlja posle završenih potrebnih nivoa edukacije.
Polaznici, koji su stekli sertifikate iz ovih oblasti, a nisu zdravstveni radnici, stečena znanja i veštine mogu da koriste u okviru SPA, Wellness centara i drugih centara i savetovališta u formi tretmana u cilju očuvanja i poboljšanja kvaliteta sopstvenog života i života drugih. Za njihov rad nije potrebna saglasnost Komisije za tradicionalnu medicinu pri Ministarstvu zdravlja Republike Srbije.